Rovno na obsah Rovno na menu
Obec Jarok
obecJarok
Vitajte na oficiálnych stránkach našej obce!

Jarok Obec Jarok, pôvodným menom tiež IREG, čo znamená pozemok zdedený po otcovi, teda dedičstvo, je obec na Slovensku 10 km juhozápadne od Nitry.

História

Prvá zmienka o Jarku sa nachádza v tzv. "druhej Zoborskej listine" z roku 1113 napísanej v koži, na 51 riadkoch po latinsky. V 9. a v 10. riadku sa píše o obci Ireg, hraničiacej s močenským chotárom, ktorý bol vtedy majetkom zoborského opátstva. Jarok, obecný chotár, boli v tej dobe pravdepodobne ktorý bol vtedy majetkom zoborského opátstva. Jarok, obecný chotár, boli v tej dobe pravdepodobne kráľovským majetkom, pretože v roku 1349 daroval kráľ Ľudovít I. majetok Ireg vtedajšiemu významnému štátnikovi palatínovi uhorského kráľovstva, Mikulášovi Konthovi.

V roku 1363 došlo s kráľovským súhlasom k zámene majetkov. Mikuláš Konth dostáva od kráľa nové panstvo a hrad Hlohovec. Zároveň daruje Ireg nitrianskemu biskupovi. A tak je od roku 1363 história našej obce natrvalo spätá s históriou nitrianskeho biskupstva.

Majetok Jarok /obec i chotár/ boli zo začiatku osobným vlastníctvom nitrianskych biskupov a to až do roku 1644, keď ho biskup Ján Telegdy daroval ako osobný majetokdo kmeňového majetku nitrianskeho biskupstva. Od toho času patril Jarok trvale do správy biskupského panstva, do oficialu Močenok.

V 16. storočí prepadli Uhorsko Turci. Po víťaznej vojne pri Moháči v roku 1526 mali takmer na 150 rokov otvorenú cestu do Uhorska. V Uhorsku zavládol neporiadok. Šľachta zaberala aj cirkevné majetky. Tak sa v roku 1530 zmocnil na niekoľko rokov biskupského majetku, teda aj obce Jarok, nitriansky hradný kapitán Valent Török.

Ten ho ale po niekoľkých rokoch v roku 1534 draho predal veľmožovi Alexiusovi Turzovi. Turzo dostal do správy aj celé biskupstvo s majetkami. O niekoľko rokov Turzo zomrel. Po jeho smrti zdedila majetok jeho manželka – vdova. Avšak hneď na to v roku 1544 ju vyzval kráľ Ferdinand, aby vrátila majetky aj s hradom a so všetkými zásobami nitrianskemu biskupstvu, čo sa zakrátko aj uskutočnilo.

Do uvedeného časového obdobia spadajú aj viaceré katastrofálne udalosti. Sú to predovšetkým turecké vpády do našich krajín a tiež protiturecké vojny. Tieto udalosti mali zlý dopad aj na vidiecke obyvateľstvo. V roku 1599 sa turecké vojsko v počte okolo 10 000 mužov usadilo takmer na 6 mesiacov pri obci Urmín (Mojmírovce). Ďalšie vojsko pod velením bašu Ghási Huseina tiahlo na Nitru. Po dobytí Nitrianskeho hradu tu zostali turecké vojská po celý rok a sústavne robili lúpežné nájazdy po šírom okolí. Vtedy nebol ušetrený ani Jarok. Obec bola Turkami napadnutá a vypálená v roku 1601. Mnohí obyvatelia boli zavraždení alebo odvlečení. Šťastie mali tí, ktorým sa podarilo utiecť a skryť sa.

Niekoľko ďalších dôležitých faktov týkajúcich sa ďalšieho vývoja našej obce:

• V roku 1607 prebehla reorganizácia cirkevných majetkov. Obce boli zadelené do územných celkov, tzv. oficialov. Jedným z nich sa stal i Močenok, do ktorého bol začlenený aj biskupský majetok Jarok.

• V roku 1782 bola založená povinná evidencia majetkov v pozemkovej knihe na Okresnom súde v Nitre.

• Po zrušení poddanstva v roku 1848 sa zrušila aj urbárska poddanosť sedliakov, ktorí sa stali z časti vlastníkmi tej panskej pôdy, na ktorej predtým pracovali.

• Po prvej svetovej vojne, v rokoch 1920 – 1926, bola časť biskupskej pôdy rozparcelovaná do užívania, alebo vlastníctva bývalým sluhom a robotníkom.

• V roku 1948 prebehla konfiškácia cirkevných majetkov. Pozemky nitrianskeho biskupstva v Jarku prevzali do správy Štátne majetky v Nitre.

Voľby do Európskeho parlamentu

Voľby do európskeho parlamentu 2024

e-SLUŽBY

Protikorupčná politika

Futbalový klub 31 Jarok

Jarok

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Ochrana osobných údajov